limonun faydaları ve zararları

limonun-faydalari-zararlariLimonun faydaları saymakla bitmez fakat çok az da olsa zararları vardır. Yararlarının çok ağır basması nedeniyle yaz kış mutfağımızda mutlaka bulundururuz. Vucuda cilde oldukca iyi gelen limon çay ile birlikte oldukca fazla tüketilen bir meyvedir.

Limon kalp çarpıntısını azaltır, tıkanmış kalp damarlarını açar . Kanı tertemiz yapar.  Günlük enerji ihtiyacınızı karşılar.  Böbreklerde meydana gelen tıkanıklıkları açarak  oluşan taşları kumları eritir.. İdrar yollarındaki iltihapları söker yüksek kolesterolü olan kişiler  limon yedikleri takdirde kolesterolleri azalır. Kansızlığa iyi gelir. Burun kanaması esnasında bir miktar limon suyu buruna çekilirse kanamadurur. Gıda zehirlenmesi sorunu yaşayan kişilerde  zehirlenmenin etkisi geçer. Nezle grip soğuk algını hastalıklarında limon ve limon suyu tedavi edicidir.. Yağlı yemeklerin üzerine sıkılan limon suyu, bu yağlar nedeniyle kilo almanızı engeller. Ağzı içinde oluşan yaralarda limon suyu ile gargara yapılırsa bu yaralar geçer. Diş ve dişeti hastalıklarına limon suyu çok iyi gelir. Sık sık baş ağrısı çeken kişilerin limon faydalıdır. Limonun cilde faydaları da vardır.  Limon suyu eşit oranda su ile karıştırılırsa ve bu şeyle yüzdeki sivilceler silinirse sivilceler zamanla yok olur. Limon karaciğerdeki bütün hastalıkları temizler. ağız kokusunu giderir, kalp çarpıntısını teskin eder, balgam yaptırmaz, karaciğerdeki harareti söndürür, safrayı söktürür, basur hastalığına iyi gelir, iştahı arttırır, ağrı ve sızıyı dağıtır, mide bulantısını önler, cilde sürülünce güzelleştirir, kusmaları keser, yüzdeki çillere faydalıdır, hazmı kolaylaştırır, parlatıcı ve temizleyicidir, şişkinliği giderir, mürekkep lekesini çıkarır, mideyi kuvvetlendirir, kabuğu güvelenmeye engel olur Susuzluğu teskin eder, kabuğu yakılınca odayı temizler.

Zararlarına gelince her şeyin fazlası zarardır. önce bunu bilelim. Asitli olması nedemiyle mideye bazen zararlı olabilir. Ekşi olması nedeniyle dişlere yarar iken sağlıksız olanları negatif etkiler

C vitamini açısından zengindir

Mide için iyi:  sindirim sorunları söz konusu olduğunda Limon gerçekten yararlıdır. Limon suyu, mide yanması, şişkinlik ve geğirme gibi hazımsızlık belirtilerileri olan kişileri rahatlatır.
Parlak bir cilt:  Limon, doğal bir antiseptik ilaçtır. Cilt ile ilgili sorunları tedavi etmekte kullanılır. Limon parlak bir cilde sahip olmanızı sağlar ve gençleştirir .Limon bir anti-aging ilaç olarak görev yapar.
Kilo vermek: Kilo vermek sabah erken bal ile limon suyu içmek gerekir.
Boğaz enfeksiyonları tedavisi:  Limonun antibakteriyel özelliği vardır. Boğaz enfeksiyonları ve boğaz ağrısına iyi gelir.
Yüksek kan basıncını kontrol  etmek: Limon suyu insanların yüksek potasyum içeriği nedeniyle kalp sorunu olduğu için harikalar yaratabilir.  Zihin ve vücuda rahatlama sağlar

sağlıklı kalmanızı dileriz.