Kekiğin faydaları ve zararları nedir ?

kekiğin-faydalari-ve-zararlari

Kekiğin faydaları ve zararları nedir neye hangi hastalığa  iyi gelir kekik hangi hastalığı tedavi eder nerelerde yetişir ne işe yarar nelere dikkat edilmeli ?

Bilimsel Adı: thymus serpyilum
Halk Arasında Verilen İsimler: çahkekiği
Nerelerde Yetişir : avrupa, balkanlar, anadolu ve güney asya dağlarında çok yaygındır.

Faydaları Nelerdir Neye İyi Gelir : Bu şifalı bitkinin solucan (kurt) düşürücü etkisi bulunmaktadır. Terletici ve balgam söktürücüdür. Soğuk algınlığı, nezle, boğaz ağrıları ve rahatsız edici öksürüğün atlatılmasında yararlı olur. Saman nezlesinin iyileştirilmesinde etkilidir. Bronşit, boğmaca ve astım tedavilerinde başarıyla kullanılır. Doku ve damar büzücü etkileri nedeniyle çocuklarda diyare ve yatak ıslatma durumlarının iyileştirilmesinde yardımcı olur. Bedeni güçlendirici tonik etkisi bulunmaktadır. Kan dolaşımını hızlandırıp artırır. Gaz söktürücüdür. Spazm çözücüdür. İdrar söktürücüdür. Yatıştırıcıdır. İştahı açar, sindirimi kolaylaştırır.Kekik çayının zayıflatıp zayıflatmayacağı hususunda bilimsel bir çalışma yoktur.
Zararları Nedir ve Nelere Dikkat Edilmeli : hamilelerin kullanmaması tavsiye edilir. Kekik çayı, içerisindeki en etkili madde olan eterli uçucu yağın yitirilmemesi için hiçbir zaman kaynatılmaz! kekik suyu veya çayında Önerilen dozlar aşılmadığında, bilinen hiçbir yan etkisi yoktur. Fakat kekik yağının içten kullanımında aşırılığa kaçılması, tiroid bezinin işlevini arttırabilir. Bu nedenle guatr hastalarının kekik yağını kullanmaması tavsiye edilmektedir. Kekik çayı içimi ise böyle bir duruma yol açmaz.